ADMIRAL
MEZEVIRIS
R.H.N.

Biography
1943, Liverpool taking delivery
of Corvette "KRIEZIS"
Gregory Mezeviris was born in Piraeus on January 4, 1891. His father was
Stefanos Mezeviris, a lawyer from Stenimahos in Eastern Romylia, and his
mother was Klearisti  Primidi.
In 1906, he was admitted to the Hellenic School of Naval Cadets
and began a long and illustrious naval career. On May 28, 1912 he
married
Marguerite Agelastos. Their daughter Alice was born on
March 19, 1913 and married  Alexander  Pericles Couclelis, an
economist from Alexandria, Egypt on December 27, 1942. Gregory
Mezeviris died in Athens on October 23, 1978.

Development of his naval career

  • Ensign on                                       July 17, 1910

  • Junior Lieutenant on                    June 2, 1913

  • Lieutenant on                         February 7, 1915

  • Lieutenant Commander on      March 16, 1920

  • Commander on                            June 20, 1924

  • Captain on                              February14, 1934

  • Rear Admiral on                               May 6, 1943

  • Vice Admiral on                             June 1, 1947

  • He retired on September 1, 1949, after 43 years of
       distinguished service in the Royal Hellenic Navy.

Ships and Shore Commands:
Gregory Mezeviris served in the Navy during an eventful era:

  • From July 1910 and during First Balkan War on the
    battleship "PSARA",

  • From January 28, 1913 as executive officer on the
    torpedoes boat "NIKOPOLIS",

  • From June 1913 in charge of a Naval Detachment on
    Macedonia during the Hellenic- Bulgarian War,

  • From November 1913 as executive officer and then as  
    commanding officer of the first Greek submarine "DOLPHIN"

  • From May 1915 he served as officer of artillery on the
    battleship "LEMNOS" and then as officer of electricity on
    the battleship "AVEROF", also acting as Chief of Staff of the
    Chief of the Battleships Command,        

  • In 1917 he served at the Hellenic Navy General Staff,

  • From 1918 and during World War I he served as executive
    officer on the destroyers "LONGHI" and "KERAVNOS",

  • From July 1919 as Vice Governor and then Governor of the
    Torpedo School,

  • From September 1920 he served with the Direction of the
    Radio-Telegraphy Service of the Navy (D.R.Y.N) from where
    he was send to study at the Advanced School of Electricity
    in Paris, France. He returned to Greece with the diploma of
    radio electric engineer,

  • From June 1921 he  was assigned to reorganize the
    technical section of D.R.Y.N and to launch and teach in
    technical schools for telegraphers and  specialisation  
    schools for combat lieutenants. In parallel to  these duties
    he was Professor of Electricity at the Schools of Naval
    Cadets and the  Military Academy.

  • In June  1924 he was appointed Director of D.R.Y.N

    Hellenic Embassy in Paris,

  • From January 1930 he was again named Director of D.R.Y.N.

  • From May 1931 Commander of the destroyers "LEON" and
    "HYDRA" and in parallel Chief of the Destroyer Flotilla,

  • From February 1934 Director of the Naval School of War and
    then Director of Technical Services of the Ministry of the
    Navy,

  • From April 1935 Commander of the Destroyer Flotilla,

  • From January 1936 Director of the 3rd Direction of the  
    Hellenic Navy General Staff and then, once more,
    Commander of the Destroyer Flotilla,

  • From December 1937 reappointed Director of the Naval
    School of War,


  • From November 1939 - and for the duration of the World
    War II in Greece- Superior Commander of the 10 destroyers,
    on board the "KING GEORGE".  After the serious damage
    inflicted by the German air force to the "KING GEORGE" on
    April 13, 1941, he raised his banner on the destroyer
    "AETOS" and later  on the destroyer "HYDRA".

  • On April 22, 1941, while the "HYDRA" was sailing on the
    Saronic Gulf,  she was attacked by the German Luftwaffe
    and sunk. Mezeviris was  wounded and admitted to
    "EVANGELISMOS" hospital.  He was still in the hospital
    when the Germans marched on Athens.

  • In February 1943 he escaped, via Turkey, to the Middle East
    where he was promoted to Rear Admiral.

  • From August 1943 to February 1944 he negotiated in
       London with the British Admiralty the concession of
    additional ships to the Hellenic Navy. As a result of his
    efforts, 5 destroyers and 3 corvettes where added to the
    Hellenic Navy.

  • In April 1944, he helped Admiral Voulgaris put down the
  • From September 1944 he was appointed Deputy Chief of the
    Hellenic Admiralty in the Middle East and Deputy Chief of
    the Hellenic Navy General Staff.

  • From April 1945 he was promoted to Admiral Chief and Chief
    of the Hellenic Navy General Staff. He exercised these
    duties till the end of September 1947.

  • From June 1949 he was appointed  Inspector General of the
    Royal Hellenic Navy and promoted to the rank  of Vice
    Admiral.

  • He retired in September 1949.

After his retirement:

  • He dealt with scientific issues and his other specialisation
    of radio electrical engineer. For the next 8 years he
    consulted on technical issues for the National Radio
    Foundation. He completed a series of studies for the
    technical development of the Greek Radio and Television
    Foundation.

  • He wrote 5 books on naval strategy, the new weapons and
    the naval operations of World War II. He was a regular
    correspondent for the newspaper "HESTIA" on naval,
    aviation and general strategy topics.

  • He was visiting Professor of Naval Strategy at the School of
    National Defense and at the Naval School of War.
1915, Captain of S/M "DOLPHIN"  
                                 www.mezeviris.gr
1919 Odessa, Executive officer
of the destroyer "KERAVNOS" .
                  
www.mezeviris.gr
1955, Vice Admiral (re) Gregory Mezeviris